پنج ویژگی شخصیتی که هر کارآفرینی باید داشته باشد

کارآفرینانی که به دنبال اشتیاق خود می‌روند، موفق‌تر از کارآفرینانی هستند که صرفاً برای پول وارد این عرصه شده‌اند (می‌شوند).موفقیت به این معنا نیست که چقدر در مدرسه دانش‌آموز خوبی بودید، یا تا‌کنون چه تعداد مدرک تحصیلی دریافت کرده‌اید. موفقیت بر اساس جایی که در آن بزرگ شده‌اید، یا اینکه والدین‌تان چه کسانی هستند نیز نیست. این امر به شخصیت شما، ذهنیت‌تان، و نگاه‌تان به زندگی مرتبط است.

بر خلاف باور مرسوم، لزوماً نیازی نیست شخصی تمام عیار باشید تا بتوانید کارآفرینی موفق باشید. در واقع، گاهی حتی اگر اینگونه هم نباشید بهتر است. کارآفرینان، معمولا افرادی هستند که تجربیات عملی بیشتری در زندگی کسب کرده‌اند، تا اینکه تحصیلات دانشگاهی داشته باشند.

بر اساس مطالعات اخیر از سوی مؤسسه سی‌سی‌پی، دو ویژگی شخصیتی مهم که کارآفرینان از آنها برخوردارند، ادراک و بینش هستند. چراکه موفقیت ضرورتاً از آن کسانی نمی شود که باهوشترند. موفقیت  متعلق به کسانی است که موقعیت ها را دیده و از آنها نهایت استفاده را می ببرند.

فکر می کنید که آیا ویژگی های یک کارآفرین را در خود دارید؟ در اینجا پنج ویژگی شخصیتی که هر کارآفرینی آن را داراست آمده است:

۱- اشتیاق

کارآفرینان برای پول وارد این عرصه نشده‌اند. هرچند پول یک امتیاز محسوب می‌شود، اما سود اصلی در انجام کاریست که عاشقش هستند. ساختن یک کسب‌و‌کار زمان و رنج بسیار می‌برد. این یعنی گذاشتن وقت بیشتر و انجام کار بیشتر. اگر به کاری که انجام می‌دهید عشق نمی‌ورزید، بنابراین به پرداخت هزینه‌های آن برای رسیدن به موفقیت اشتیاقی نخواهید داشت.

کارآفرینان از سخت‌کوشی هراسی ندارند، چراکه آنها کاملاً بر رؤیا و دیدشان متمرکزند. آنها در رویاروی با چالش‌ها پا پس نمی‌کشند. آنها اشتیاقشان را رها نکرده و آن را همیشه در ذهنشان تصور می کنند. به گفته مؤسسه اسمیت‌سونیان، استیو جابز می گوید، ” معتقدم، تقربیاً نیمی از آنچه که کارآفرینان موفق را از کارآفرینان نا موفق جدا می کند  پشت کار مداوم است.”

۲- انگیزه

کارآفرینان خود را وقف کارشان می‌کنند. آنها نیازی به یک مدیر یا همکار که آنها را به سمت اهدافشان هل دهد، و یا کارهایشان را انجام دهد ندارند. نیرو محرکه آنها از خودشان است که به آنها اجازه می‌دهد دیگران را هم به انجام کار تشویق کنند.

سایمون سینِک سخنگوی انگیزشی در کتاب خود، “رهبران نفر آخر غذا می‌خورند: چرا بعضی تیم‌ها دور هم جمع شده و بعضی دیگر نه” می نویسد، “اگر فعالیت هایتان دیگران را به آرزوی بیشتر، یادگیری بیشتر، انجام فعالیت بیشتر و بهتر شدن تشویق می‌کند، می توان شما را یک رهبر دانست.”

کارآفرینان می‌دانند که چگونه با رویایشان رابطه برقرار کرده و دیگران را در پیوستن به آنها در سفرشان برای رسیدن به آن انگیزه بدهند.

۳- خوش بینی

وقتی که تازه شروع به کار کرده‌اید، با خود فکر می‌کنید که این کسب‌وکار هیچ‌گاه از جا بلند نخواهد شد. اما کارآفرینان اینگونه نمی‌اندیشند. آنها به آینده خوشبین بوده و همیشه به جلو نگاه می کنند.

جاناتان سویفت در یادداشت خود “افکار مختلف در مورد موضوعات مختلف” می نویسد، “بصیرت، هنر دیدن چیزهای نامرئی است.” کارآفرینان بصیرتی دارند که آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. اعضای تیمشان دقیقا می‌دانند که چه کاری را برای چه انجام می‌دهند، هدفشان چیست، و نقش‌شان در مسیر موفقیت چه باید باشد.

برای اینکه کارآفرینی موفق باشید، می بایست هدف-محور عمل کنید. اما هدف‌گذاری به تنهایی کافی نیست. باید برنامه‌ریزی کرده و هرآنچه را که می‌توانید انجام دهید تا به اهداف‌تان برسید. هرچه انجام می‌دهید باید هدفمند باشد.

۴- خلاقیت

کارآفرینان همانند دیگران فکر نمی‌کنند. آنها دنیا را جور دیگری می‌بینند و باز فکر می‌کنند. کسب‌و‌کارهای بزرگ از ایده‌های بزرگ ساخته می‌شوند، و آن ایده‌های بزرگ از خلاقیت، و از  بینش‌های متفاوت نشات می‌گیرد.

جفری م.الیوت در کتاب “گفتگویی با مایا آنجلو” از مایا آنجلو نقل‌قول می کند: “شما نمی‌توانید خلاقیت را مصرف کنید. هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، خلاقیتتان بیشتر می‌شود.”

کارآفرینان همیشه بدنبال راهی جدید برای انجام کارها و بهتر کردن آنها هستند. آنها از وضع موجود راضی نمی‌شوند. با داشتن شخصیتی خلاق، آنها به ایده‌هایی می‌رسند که دنیا را تغییر می‌دهد.

۵- ریسک پذیری

ریسک کردن در شروع یک کسب‌و‌کار جدید امری عادی بشمار می‌رود. اما این نباید شما را بترساند. رسیدن به اهداف الزامی بوده، و کارآفرینان موفق آن را درک می‌کنند.

کارآفرین و مؤلف تیم فِریس در کتابش  با عنوان “کار هفتگی چهار-ساعته” می‌نویسد، “کاری که از انجامش می‌ترسیم معمولاً همان کاریست که باید آن را انجام دهیم”.

اگر از جرات پریدن ندارید، به هیچ جا نخواهید رسید. رضایت از وضع موجود، شما را از رسیدن به اهداف بزرگ باز می دارد. کارآفرینان اجازه نمی دهند شک، تردید، و ترس از شکست احتمالی، آنها را از انجام کاری -که باید انجام شود- باز دارد. در عوض، به چالش‌ها و ریسک‌ها به چشم موقعیت -و نه به چشم مشکلات- نگاه می کنند.

رابرت کیوساکی در توییتر می نویسد، “همه می‌توانند موقعیت‌های ریسک را به شما نشان دهند. اما تنها یک کارآفرین می تواند در ریسک پاداش را ببیند.”

برگرفته از: Entrepreneur.com

نویسنده: |۱۳۹۷-۱۲-۶ ۱۳:۳۱:۳۶ +۰۳:۳۰۱۱ شهریور ۱۳۹۶|کارآفرینی, وبلاگ|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.