اسلک چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد – بخش اول

اسلک، یک سرویس پیام رسان تیمی است که در حال حاضر بین استارت آپ ها بسیار گل کرده و معروف شده است، بطوری که در سال های گذشته رشدی انفجاری داشته و روزانه میلیون ها نفر از آن استفاده می کنند.اسلک شبیه به یک چت روم برای همه بخش های مختلف شرکت شماست. اگر قبلا عبارت گپ با استفاده از اینترنت (آی آر سی) به گوشتان خورده باشد، اسلک ساختاری مشابه دارد. میتوان اسلک را به کانال های کوچکتر برای گفتگوهای گروهی، در زمینه علایق یکسان، و هر چیز دیگری که دلتان بخواهد تقسیم کرد.

گاهی به اسلک “قاتل ایمیل” هم گفته میشود اما بیشتر برای کم کردن تعداد ایمیل های درون-شرکتی بین کارمندان یک کمپانی و یا اعضای یک تیم مورد استفاده قرار می گیرد. همان ایمیل هایی که بسیار کوتاه بوده و فرستادنشان بگونه ای وقت تلف کردن است.

در چه مواردی می توان از اسلک استفاده کرد؟

پاسخ این است: در هر زمینه ای. نکته جالب در مورد اسلک ارایه یک برنامه گفتگو در هر موقعیتی است؛ به این معنا که شما می توانید از آن در هر موقعیت جمعی و گروهی که قصد دارید با گروهی از افراد براحتی گپ بزنید استفاده می کنید.

مثلا قصد دارید با گروهی در مورد اخبار تکنولوژی صحبت کنید. این امر قابل انجام است، آن هم بصورت کاملا رایگان. یا میخواهید تیم فوتبالتان را مدیریت کنید. یا اینکه با افراد مشتاق در زمینه استارت آپ قراری بگذارید. این نیز ممکن است.

در زمینه کاری، اسلک حساسیت کار گروهی را کاهش می دهد. همه چیز را در مرکز نگه داشته و با در بر داشتن نکات ریز به شما کمک می کند تا زیرکانه تر بر روی موضوعات کار کنید.

چگونه از اسلک استفاده کنید؟

آماده سازی: در وبسایت اسلک نام نویسی کنید. اینگونه شما مدیر تیم خود شده و به همه تنطیمات گروه دسترسی دارید. بعد از نام نویسی، چند چیز مهم وجود دارد که ممکن است بخواهید آنها را تغییر دهید.

اول، محدویت های پیام رسانی (messaging restrictions). این بخش معین می کند که چه کسی اجازه دارد در کانال اطلاعیه (notification) بفرستد، که افراد عضو گروه را از مطلبی مطلع کند. اگر مدیر یک گروه بزرگ یا عمومی باشید، میتوانید پیام رسانی را فقط به تیم مدیریتی محدود کنید تا از شلوغی بیش ازحد در گروه جلوگیری کنید.

تنظیمات مهم دیگر مدیریت کانال و گروه خصوصی (channel and private group management) است. اگر نمیخواهید که کارمندان/کاربرانتان کانال خصوصی برای خود ایجاد کنند، می توانید این تنظیمات را غیرفعال کنید.

شکلک (emoji) های مختلف یکی از ویژگی های باحال اسلک است، اما اگر دوست ندارید افراد با آنها هرج و مرج در گروه ایجاد کنند، این را نیز به اختیارات مدیران گروه محدود کنید.

بعد از اینکه تنظیمات را به شکل دلخواه خود در آوردید، وقت آن است که افراد را به گروه خود دعوت کنید. برای اینکار دو راه وجود دارد: بشکل مستقل، یا بشکل دسته جمعی از طریق پیج مدیریت تیم. admin page

با استفاده از اپ اسلک (iOS / Android) بهره بیشتری از این سرویس ببرید و همچنین با استفاده از نسخه کامپیوتری آن (Mac / Windows) می توانید اطلاعیه در مورد پیام های جدید را دریافت کرده و بدون اینکه بخواهید مرورگر خود را باز نگه دارید از وقایع گروهتان مطلع شوید.

کد های دستوری اسلک که باید بدانید.

channel@کانال در اسلک مانند اتاقی برای بحث و گفتگو است که معمولا حول یک موضوع مشترک بین اعضای تیم چیده می شود. برای ارسال اطلاعیه به همه اعضا، channel@ را تایپ کرده و در ادامه پیام خود را تایپ کنید.

اگر مدیر یک گروه بزرگ باشید این دستور می تواند آزاردهنده هم باشد. بخصوص اگر اعضای گروه از مناطق زمانی مختلفی باشند. افراد از دستور channel@ زیاد استفاده می کنند، اما این دستور زمانی کاربرد دارد که توجه همه اعضا را جلب کند.

username@برای فرستادن پیام به یک شخص خاص در گروه استفاده می شود. برای مثال، اگر شخصی با نام kimya در گروه باشد تایپ می کنیم kimiya@

here@مثل channel@ عمل می کند اما تنها افرادی را در بر می گیرد که آنلاین و فعال هستند، پس این دستور کمتر آزاردهنده است.

me/اگر می خواهید بصورت سوم شخص صحبت کنید این دستور مناسب این کار است. برای مثال، اگر می خواهید برای نهار بروید، تایپ می کنید “me/  برای نهار رفت” و جمله به این شکل نمایش داده می شود “مهدی برای نهار رفت.”

DM: پیام مستقیم/خصوصی بین شما و یک شخص دیگر.

Private Group:مثل یک کانال است، اما اعضا تنها از طریق دعوتنامه عضو می شنود. مناسب بعنوان یک گروه “موقتی” جهت صحبت در مورد وقایع، صحبت کوتاه تیم یا شایعه پراکنی!

shrug/:یک شکلک بصورت ¯\_()_/¯ به پیام شما اضافه می کند.

open/: یک کانال جدید باز می کند.

leave/از گروه بیرون می روید.

collapse/: تمام تصاویر و گیف های کانال را مخفی می کند.

کی به کیه؟

ویژگی که خیلی ها از آن بیخبرند “مدیریت تیم” اسلک است که به شما قابلیت بررسی سریع افراد درون شرکتتان و چگونگی ارتباط با آنها را می دهد.

این قابلیت از طریق منوی “…” در بالا سمت راست و یا از منوی heading to your team site در دسترس است. این قابلیت اعضای تیم عنوان شغلی و راه تماس با آنها را لیست می کند.

فهم اطلاعیه های اسلک

وقتی که برای اولین بار وارد اسلک می شوید، هر جور آگاهسازی(notification) که فکرش را کنید فعال است. این ممکن است کمی زیاد از حد باشد.

خوشبختانه، سرویس اسلک راههای مختلفی برای مدیریت آگاهسازی ها ارایه داده است. هر کانالی تنظیمات آگاه سازی خاص خود را دارد. بنابراین ممکن است آگاه سازی برای تمامی پیام ها را دریافت کنید، یا تنها آنهایی را که نام شما در آنها ذکر شده و یا برای هیچ پیامی دریافت نکنید.

برای رفتن به این تنظیمات، کانال مورد نظر خود را باز کرده و بر روی نام آن در بالای صفحه کلیک کرده، و سپس “channel notification preferences” را انتخاب کنید.

از اینجا می توانید آگاهی ساز های موبایل و نسخه کامپیوتر را تنظیم کنید تا هشدار ها تنها به جایی بروند که شما می خواهید.

اگر تعداد زیادی پیام از یک کانال دریافت می کنید، راهی برای غیرفعال کردن آن آگاه سازها در این منو وجود دارد، که اگر در تعداد زیادی گروه ها عضو هستید باید آن را فعال کنید.

ادامه دارد …

 

در کتاب ماشین محتوا، اثر دن نوریس و ترجمه شده در کانون ترجمان میتوانید با چگونگی استفاده از اسلک در پیش برد اهداف بازاریابی محتوای خود آشنا شوید.

نویسنده: |۱۳۹۷-۱۲-۶ ۱۳:۲۸:۴۵ +۰۳:۳۰۵ مهر ۱۳۹۶|کارآفرینی, وبلاگ|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.