شما در این صفحه:

 • “پیش‌گفتار” و “مقدمه” کتاب ماشین محتوا را می‌خوانید.

 • با “نظرات دیگر کارآفرینان” درباره این کتاب آشنا می‌شوید.

 • عناوین “آنچه که کتاب به شما می‌آموزد” را می‌بینید.

 • در‌می‌یابید “چه کسانی به خواندن این کتاب نیاز دارند”.

 • “با نویسنده کتاب آشنا می‌شوید”. 

 • ترجمه کتاب Content Machine با مجوز رسمی از نویسنده و ناشر کتاب

 • جزو ۱۰ کتاب پرفروش‌ سال ۲۰۱۳ آمازون در ۳ دسته‌بندی مختلف آمازون

 • پیرامون ساخت کسب و کار چند ده‌میلیون دلاری بر پایه محتوا و بدون تبلیغات

 • متمرکز بر رشد خودکار کسب‌و‌کار به‌وسیله محتوا و بدون‌ حضور بنیان‌گذار

 • شرح چگونگی خودکارسازی فرایند تولید محتوا و رشد آن توسط یک تیم محتوا

ماشین محتوا را هم‌اکنون بخرید!

پیش‌گفتار

توسط نیل پاتل

اگر بگویم من به بازاریابی محتوا به عنوان یک استراتژی کلیدی در کسب و کار پای‌‌بند بوده‌‌ام، به نوعی کتمانِ حقیقتی بزرگ خواهد بود.

من به عنوان یک خالق محتوا، آموزگاری ذاتی و مشتاقم که هشت سال است فعالانه در حال تولید محتوا برای کسب و کارم بوده‌‌ام. هرچند این کار در ابتدا به‌‌ کندی پیش می‌‌رفت، اما اکنون از این استراتژی برای ساخت چهار کسب و کار چندمیلیون دلاری بهره می‌‌گیرم.

شکی نیست که بازاریابی محتوا ابزاری قدرتمند است، اما انجام آن آسان نیست. پیام‌‌ها، دستورالعمل‌‌های ویژه، و منابع مرتبط در این کتاب به شما کمک می‌‌کنند تا در بازاریابی محتوا موفق شوید.

من بازاریابی محتوا را آغاز کردم چون از پس هزینه‌‌ی تبلیغات برنمی‌‌آمدم. نوشتن یک پست وبلاگی هزینه‌‌ای نداشت، بنابراین پستی با عنوان “کرانچ شده” [۱] در مورد ویژگی‌‌های سایت تِچ کرانچ [۲] نوشتم. با این کار از سایت خبری مشهور دیگ [۳] ترافیک‌‌هاییی به‌‌دست آورده، و توجهاتی به سمت کسب و کارم جلب کردم.

خبر خوش اینکه، من توانستم برای وب‌سایتم ترافیک جذب کنم و خبر بد اینکه، این ترافیک ماندگار نبود. بنابراین، به طور مداوم برروی آن کار کردم، و به طور خستگی‌‌ناپذیری به ایجاد محتوایی که مردم به آن اهمیت می‌‌دهند پرداختم.

اولین پست موفقیت‌‌آمیزم در مورد ۷۵ منبع کارآمد برای طراحان، حاوی فهرست دقیقی از عناوین مشخصی بود که طراحان می‌‌توانستند از آن‌‌ها استفاده کنند. این پست، از مطالب دیگری که می‌‌توانستم بنویسم به مراتب موفق‌‌تر بود، و می‌‌دانستم که مسیر به‌‌دردبخوری را شروع کردم.

برنامۀ من به نوشتن محتوای دقیق، بسیار کاربردی، طولانی، و ویژه گسترش یافت.

من در زمینۀ بازاریابی مجازی اینترنتی در هر موضوعی که فکرش را بکنید تعداد بی‌‌شماری پست با طول بیش از پنج‌‌هزار کلمه در سایت‌‌هایم: کیس متریکس [۴] و کریزی اِگ [۵] نوشتم. حتی در وب‌‌سایت کوئیک اسپروت [۶]، راهنمایی‌‌های بیست‌‌هزار و سی‌‌هزار کلمه‌‌ای نوشتم. هروقت به پروژه‌‌ای خاص‌‌تر، مفیدتر، دقیق‌‌تر، و کاربردی‌‌تر فکر می‌‌کنم، به‌‌سرعت آن را عملیاتی می‌‌کنم.

در نتیجه، وبلاگ‌‌هایی ساخته‌‌ام که میلیون‌‌ها بازدیدکننده دارند. آن‌‌وقت این توجهات را به کسب و کارهای چندین میلیون دلاری، که همان شرکت‌‌هایم هستند، تبدیل کرده‌‌ام.

رویکرد من این است که برای دیده شدن باید فراتر از بقیه بود، و این دقیقاً چیزی است که اتفاق افتاده است. همان‌‌گونه که دَن [۷] در کتاب ماشین محتوا [۸] به آن خواهد پرداخت، تنها ایجاد محتوای عالی کافی نیست. شما می‌‌بایست محتوایی به مراتب بهتر ازز رقیبتان ایجاد کنید تا به معنای واقعی دیده شوید.

به ایجاد محتوای متوسط هیچ امتیازی داده نمی‌‌شود. فقط در مورد محصول یا کسب و کارتان ننویسید. محتوایتان باید آموزشی بوده و مشکلی را حل کند.

با مشتریان بالقوه به گفتگو بنشینید و ببینید چه می‌‌خواهند. هرچه در مدرسه آموخته‌‌اید را دور بریزید. نوشتن محتوا یک مکالمۀ دو‌‌طرفه است، نه یک سخنرانی صِرف. خودتان باشید و طوری وانمود کنید که انگار با مردم همراهید.

به دور از هرگونه خودخواهی به مشتریان خود کمک کنید. آموزه‌‌های تجربۀ زَپو [۹] را از طریق آموزش به مردم ارائه دهید. این‌‌گونه، شما از دیگران متمایز شده، حقیقتاً به مردم یاری رسانده، و محتوایی تولید می‌‌کنید که مردم به آن اهمیت می‌‌دهند.

تولید محتوا تنها به منظور کسب رتبۀ بهتر در جستجوی واژه‌های کلیدی، یا گرفتن سهم بیشتر، به انجام یک تمرین بیهوده می‌‌ماند.

کتاب ماشین محتوا دقیقاً به شما نشان می‌‌دهد که چگونه همۀ این کارها را انجام داده، و حتی پا را از این نیز فراتر بگذارید.

با آرزوی بهترین‌‌ها برای شما در مسیر بازاریابی محتوا

– نیل پاتل

کارآفرین و مشتاق تولید محتوا


[۱] Got Crunched [۲] Techcrunch [۳] Digg.com [۴] Kissmetrics [۵] Crazy Egg [۶] Quick Sprout [۷] Dan Norris [۸] Content Machine [۹] The Zappos experience

ماشین محتوا را هم‌اکنون بخرید!

مقدمه

 “اگر شما در فروش مشکل داشته باشید آیا می‌‌توان شما را کارآفرین نامید؟”

در فاصلۀ سال‌‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶، زمانی که شاغل بودم، فکر می‌‌کردم پاسخ این سؤال باید منفی باشد.

به نظر می‌‌آمد قهرمانان فروش، کارآفرینانی چون ریچارد برانسون [۱] و استیو جابز [۲] می‌‌باشند. دریافتم، کارآفرینی مناسب من نیست. به علاوه، شغل من خوب بود، درآمدم هرسال بیشتر می‌‌شد و همه چیز خوب پیش می‌‌رفت.

اما در سال ۲۰۰۶ کسب و کاری را شروع کردم. درآمدم رشد بزرگی را تجربه کرد و در هشت سال آینده همچنان این سؤال را از خودم می‌پرسیدم. هفت سال در کسب و کار اولم، که یک آژانس اینترنتی شکست خورده بود، هرروز این پرسش را از خودم پرسیدم. این سؤال را هر روز در عمر یک سالۀ کسب و کار دومم هم، که یک استارتاپ نرم‌‌افزاری شکست خورده بود، پرسیدم.

آخرین بار آن را در بیست و هفتم ژوئن ۲۰۱۳ از خودم پرسیدم.

سال قبل از آن، شصت‌‌هزار دلار در “دوازده ماهی که استارتاپ نرم‌‌افزاری‌‌ام تا ورشکستگی فاصله داشت” [۳] هزینه کرده بودم. تنها دو هفته از این زمان باقی مانده بود، ماهیانه ۱۵۰۰ دلار از دست می‌‌دادم، و خودم را در آستانۀ رفتن به دنبال یک شغل جدید می‌‌دیدم.

این بدترین شرایط برای من به عنوان یک کارآفرین بود. در نهایت به این نتیجه رسیده بودم که احتمالاً یک کارآفرین نیستم. فرزندانم در سنی بودند که شروع به پرسیدن سؤال “تو برای زندگی چه کرده‌‌ای” می‌‌کردند. چه پاسخی باید به آن‌‌ها می‌‌دادم؟

حالا ژوئن ۲۰۱۵ است. در چند ماه اخیر، به عنوان یک متخصص کسب و کار در پنج شهر در نقاط مختلف دنیا سخنرانی کرده‌‌ام، یک کتاب پرفروش در وب‌‌سایت آمازون، و چهار کسب و کار مختلف دارم که یکی از آن‌‌ها به نام وردپرسکِرو [۴] دارای بالاترین نرخ رشد در بین شرکت‌‌های پشتیبانی از وردپرس [۵] در دنیاست. ما تیمی متشکل از ۴۵ توسعه‌‌دهندۀ وب، در هفت کشور مختلف ساخته‌‌ایم، با بیش از چهار هزار مشتری کار کرده‌‌ایم، و به میزان یک‌‌میلیون دلار استرالیا یا بیشتر در سال گردش مالی داشته‌‌ایم.

همانطوری که در شکل زیر می بینید، نمودار درآمد من شبیه بالا و پایین شدن‌‌های یک ترن هوایی به نظر می‌رسد.

در نهایت دریافتم که با آنکه همچنان در فروش مشکل دارم می‌‌توانم یک کارآفرین باشم.

شما خوش‌‌شانسید!

اگر فقط یک نسل قبل‌‌تر به دنیا آمده بودید و به شما گفته بودم روشی وجود دارد که با آن می‌‌توانید کسب و کاری یک‌میلیون دلاری بدون پرداخت حتی یک سنت برای تبلیغات راه انداخته و هم‌‌زمان به هزاران انسان هم کمک کنید، مرا دیوانه خطاب می‌‌کردید.

به هرحال الان اینجاییم. قدرتمندترین و باارزش‌‌ترین روش تبلیغات در نوک انگشتان شما آزادانه و به‌‌طور رایگان در اختیار شماست.

مطمئناً شما می‌‌گویید، “تولید محتوا ساده‌‌تر از همیشه است، اما به هرحال رقابت هم بیشتر شده است”.

واقعاً این‌‌طور است؟ نگاهی به سه چهار تا از بهترین رقبایتان بیندازید و ببینید که با چه سطحی از کیفیت، محتوا منتشر می‌‌کنند. حاضرم شرط ببندم که کیفیت محتوای آنها عالی نیست.

اگر این‌‌طور باشد، فرصت بی‌‌نظیری در انتظار شماست. این کتاب به شما کمک می‌‌کند تا از این فرصت استفاده کنید.

من این کتاب را -که دومین کتابم است- تنها دو هفته پس از انتشار کتاب اولم به نام استارتاپ هفت روزه [۶] و در حالی که در هواپیما هستم می‌‌نویسم. سیزده‌‌هزار نسخه از اولین کتابم را در هفتۀ اول به فرمت کیندِل آمازون [۷] و به‌‌طور رایگان توزیع کردم. این کار، به علاوۀ ارسال بیش از دویست ایمیل به ویراستار و صفحه‌‌آرا بیش از شش ماه طول کشید.

رایگان در اختیار گذاشتن تصمیم ساده‌‌ای بود، این کاری است که من در تمام پروژه‌‌هایم انجام می‌‌دهم: تولید محتوای سودمند، عرضۀ رایگان آن، و استفاده از توجه معطوف شده به آن برای ساختن یک کسب و کار.

من این رویکرد را از روز اول راه‌‌اندازی سرویس پشتیبانی وردپرس یعنی وردپرس‌کِرو به کار بسته‌‌ام. در دو سال اول راه‌‌اندازی این کسب و کار، در مجموع تنها مبلغی برابر با ۱۸۱ دلار و ۲۳ سنت برای تبلیغات هزینه کرده، و هیچ کار دیگری برای فروش کتاب به شکل سنتی انجام ندادیم.

به جای صرف هزینه برای تبلیغات، بر روی تولید محتوا و ارائۀ رایگان آن تمرکز کردم. کتاب استارتاپ هفت روزه در مقایسه با همۀ محتوایی که در طی سال‌‌ها تولید کرده بودم تنها یک تمرین کوچک بود. در حقیقت، این کتاب با ۲۶ هزار کلمه، تنها چهار درصد از حجم محتوایی بود که تاکنون تولید کرده‌‌ام. از سال ۲۰۰۸، نزدیک به ششصدهزار کلمه نوشته‌‌ام که اگر همه را روی هم بگذارید از کتاب جنگ و صلح، طولانی‌‌تر خواهد شد. من بابت آ‌‌ن‌‌ها حتی یک سنت هم از کسی پول نگرفتم.

ما هنوز هم برای وردپرس‌کِرو هزینه‌‌ای صرف تبلیغات نمی‌‌کنیم. ما یک مدیر محتوای تمام‌‌وقت و چندین نویسندۀ محتوای حقوق‌‌بگیر مهمان داشته و همچنان بر روی تولید محتوا به عنوان تنها استراتژی بازاریابی تمرکز کرده‌‌ایم.

ماشین محتوا به شما نشان خواهد داد چگونه همین رویه را در پیش بگیرید. نمی‌‌خواهم رسیدن به این استراتژی، دو سال از زمان شما را گرفته و نیم‌‌میلیون کلمه طول بکشد.

کیفیت مهم‌‌تر از کمیت است.

زمانی که بازاریابی محتوا را شروع کردم کورکورانه رفتار می‌‌کردم. توصیۀ عمومی “هرروز بنویس” را دنبال می‌‌کردم و بر روی کمیت محتوایی که تولید می‌‌کردم بیش از حد تمرکز داشتم. مشکل این بود که نود درصد این محتوا چندان مورد توجه واقع نشد.

در این کتاب یک چهارچوب ساده‌‌ی سه‌‌قسمتی به شما ارائه خواهم کرد تا مطمئن شویم این اتفاق برای شما تکرار نمی‌‌شود. اما اجازه بدهید ابتدا نگاهی به برخی آمار و ارقام تولید محتوا در روزهای ابتدایی کارم بیندازیم:

 • از سال ۲۰۰۸ نزدیک به هفتصد قطعه محتوا تولید کرده‌‌ام که حداقل چهارصد قطعه آن مربوط به دو سال اخیر بوده است.

 • تقریباً هفته‌‌ای یک ایمیل، به افراد درون لیستِ ایمیلم فرستاده‌‌ام.

 • ۳۵۰ مقاله بر روی وب‌‌سایت قرار دادم، تا به مقاله‌‌ای با ده بار توییت در توییتر رسیدم (این می‌‌تواند زنگ خطری برای پایین بودن کیفیت محتوا و عدم توجه به حساب آید).

 • تقریباً همۀ مقالاتی که پیش از دو سال گذشته نوشته‌‌ام، به جز چندتایی، هنوز کمتر از ده بار توییت شده‌‌اند.

 • من واقعاً تا سال قبل قانع نشده بودم که با بازاریابی محتوا می‌‌شود یک کسب و کار راه انداخت.

زمان زیادی را بر روی هرگونه محتوا که فکر کنید صرف کردم:

 • من جلسات تولید محتوای پرکاری را پشت سر گذاشتم. مثلاً در آگوست سال ۲۰۱۲، در یک روز سیزده مقاله نوشتم.

 • در طول یک هفته از دسامبر ۲۰۱۲، پادکست جدیدی راه انداختم، ده قسمت پادکست تولید کردم، شش پست برای وبلاگ نوشتم، و برای سه وب‌سایت دیگر هم مطلب تولید کردم.

 • هفته‌‌ها، وقتم را صرف تولید تنها یک محتوا کردم که کمتر از صد بار از آن بازدید شد.

وبینار راه انداختم؛ افزونه‌‌های رایگان ایجاد کردم؛ چندین اینفوگرایک [۸] طراحی کردم؛ برای تصویرگری [۹]‌‌‌‌ های طنز پول پرداخت کردم؛ پادکست و ویدیو ضبط کردم؛ پست‌‌های طولانی (با بیش از پنج‌‌هزار کلمه) نوشتم؛ محتوای گرافیکی تعاملی تولید کردم؛ راهنمای گام‌‌به‌‌گام تفصیلی بازاریابی تولید کردم؛ رشته‌‌های ایمیل (گاهی به طول ۵۲ ایمیل) ساختم؛ ویدیوهای آموزشی ایجاد کردم؛ به عنوان نویسندۀ مهمان پست نوشتم؛ پست‌‌های تعاملی مهمان منتشر کردم؛ نوشته، تصویرگری، و صدا را با هم ترکیب کردم؛ صدها مصاحبه با مهمانان ضبط کردم؛ در کنفرانس‌‌ها سخنرانی کردم؛ اعلامیه‌‌های مطبوعاتی، کتاب و کتاب-الکترونیکی [۱۰] نوشتم؛ مقاله‌‌های خروجی خبرگزاری‌‌ها را هدف قرار دادم؛ برای توسعۀ محتوا با افراد تأثیرگذار ارتباطات مهمی ایجاد کردم؛ در تالارهای گفتگو به پرسش‌‌ها پاسخ دادم؛ در سری برنامه‌‌های “هر پرسشی داری از من بپرس” [۱۱] شرکت کردم؛ و خیلی کارهای دیگر.

هر چیزی را که بگویید امتحان کرده‌‌ام.

عاشق ایجاد محتوا بودم، اما مشکلی وجود داشت. خودم را براساس مقدار محتوای تولیدی‌ام می‌‌سنجیدم، نه براساس جذابیتی که آن محتوا ایجاد می‌‌کرد. کمیت برایم مهم بود، نه کیفیت.

سرانجام، مثل نیل پاتل به این نتیجه رسیدم که یک محتوای جذاب از صد محتوای غیر قابل توجه باارزش‌‌تر است.

امیدوارم با استفاده از ابزارهای ارائه شده در این کتاب، از خواندنش کاملاً لذت ببرید.

در طول سال‌‌ها، مجذوب بازاریابی محتوا شده‌‌ام. به دیگران کمک کرده‌‌ام تا کسب و کار خود را با محتوا راه‌‌اندازی کنند، و با مردمی در ارتباط بوده‌‌ام که با محتوای خود به دستاوردهای بزرگی رسیده‌‌اند.

بسیاری از مردم، بازگشت‌‌های (سرمایه) بزرگ را نمی‌‌بینند. در واقع، براساس تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۵ توسط مؤسسۀ بازاریابی محتوا [۱۲] بر روی بازاریاب‌‌های بنگاه به بنگاه [۱۳]، تنها ۳۸ درصد از آنها بازاریابی محتوا را مؤثر می‌‌دانند. از آنجایی که بسیاری از پاسخ‌‌دهندگان، اعضای همین مؤسسه‌‌اند، می‌‌توانید دریابید که صاحبان کسب و کارهای متوسط چگونه می‌‌اندیشند.

پس وظیفه‌‌ی خود دانستم، مطمئن شوم که شما جزء آن دسته افرادی نیستید که فکر می‌‌کنند بازاریابی محتوا بی‌تأثیر است.

این کتاب به شما کمک خواهد کرد که چند دستاورد داشته باشید:

نخست اینکه، به طور کامل می‌‌آموزید که بازاریابی محتوا چیست و چگونه یک راهبرد کارآمدِ بازاریابی محتوا ساخته می‌‌شود. ممکن است به این نتیجه برسید که این موضوع به درد شما نمی‌‌خورد، یا از آن سرسری رد شوید، یا با هیجان فریاد بزنید. به هر حال، قبل از هر تصمیمی ابتدا باید آن را بفهمید.

دوم، یک چهارچوب سادۀ سه-‌‌مرحله‌‌ای برای یک بازاریابی موفق فرا می‌‌گیرید. این به شما کمک می‌‌کند به جای اینکه صرفاً “هرروز بنویسید” بر روی موضوعات درستی تمرکز کنید.

مهم‌‌تر از همۀ این‌‌ها، با فراهم آوردن یک سری چهارچوب‌‌ها و موارد قابل دانلود، کار را برایتان ساده‌‌تر می‌‌کنم تا با اعمال سریع آنها در کسب و کارتان، مطمئن شوید راهبرد بازاریابی محتوای شما مؤثر است.

کار بر روی بازاریابی محتوا را هم‌‌اکنون شروع کنید.

من استاد دست به‌‌کار شدنم. امیدوارم شما هم با این کتاب دست به‌‌کار شده، با ایجاد یک وبلاگ، با بازبینی و به‌‌روزرسانی محتواهای قدیمی، یا با انتشار پادکست این کار را انجام دهید.

اگر ایده‌‌ای را پیاده‌‌سازی می کنید یا از نقل‌‌قولی در این کتاب خوشتان آمد، سپاسگزارتان خواهم بود اگر با هشتگ نام کتاب [۱۴] در توییتر یا اینستاگرام آن را به اشتراک بگذارید. اگر مایلید می‌‌توانید مرا هم با نامم [۱۵] تگ کنید. من عاشق بازنشر مطالب هستم، و بسیار برایم جالب است که بدانم کدام بخش کتاب تأثیرگذار بوده است.

همچنین در این کتاب، منابعی برای پشتیبانی از هر بخش قرار داده‌‌ام. با رفتن به این لینک [۱۶] می‌‌توانید به‌‌طور رایگان به چهارچوب‌‌ها، منابع، نقل‌‌قول‌‌ها، و لینک‌‌های گفته شده در این کتاب دسترسی داشته باشید.

می‌‌خواهم این کتاب عملگرایانه‌‌ترین کتاب جهان در مورد بازاریابی محتوا باشد. می‌‌خواهم مثال‌‌های ویژه‌‌ای از کارآفرینانی را که سبب شده‌‌اند بازاریابی محتوا مؤثر واقع شود به شما نشان دهم، و ابزاری در اختیارتان قرار دهم تا شما هم بتوانید این کار را برای خودتان انجام دهید.

به‌‌طور خلاصه، فارغ از تجربیات کنونی شما دربارۀ محتوای آنلاین، هدف من برای شما این است که این کتاب را تمام کرده و در موقعیتی قرار گیرید که کسب و کاری با رشد بالا، بدون پرداخت حتی یک سنت برای تبلیغات، راه‌‌اندازی کنید.

بیایید شروع کنیم.


[۱] Richard Branson [۲] Steve Jobs [۳] Runway [۴] WP Curve [۵] WordPress [۶] The 7 Day Startup [۷] Amazon Kindle [۸] Infographic

اینفوگرافیک ‌ها یا گرافیک‌های اطلاع رسان، نمایشگر تصویری اطلاعات و داده‌ها هستند. این تصاویر در جاهایی که نیاز به توضیح ساده و یا سریع داده‌ها وجود دارد، استفاده می‌شوند. (م.)

[۹] Illustration

تصویرگری یکی از زیرشاخه‌های هنرهای تجسمی است و به نوعی اثر خلاقانه تصویری گفته می‌شود که القا کننده تجسمی یک مفهوم یا روایت با فرم بصری است. این مفهوم و روایت می‌تواند داستان، شعر، مقاله‌ای در روزنامه و کتاب و حتی تبلیغات تجاری، سرگرمی‌ها و شکل و طرح های روی کالاها و لباس‌ها باشد. (م.)

[۱۰] E-book [۱۱] Ask Me Anything [۱۲] Content Marketing Institute (CMI): ttp://contentmarketinginstitute.com/ [۱۳] Business to Business (B2B) [۱۴] #contentmachine [۱۵] @thedannorris [۱۶] http://contentmachine.com/resources

ماشین محتوا را هم‌اکنون بخرید!

نظرات دیگر کارآفرینان درباره این کتاب

این کتاب بی نظیر است!

“این کتاب بی نظیر است! من همه کارهایم را لغو کردم و ماشین محتوا را در عرض چند ساعت از اول تا آخر خواندم. این کتاب دقیق، و واقعاً کاربردییست. بسیار مشتاقم که مطالب آن را همین امروز بکار بندم.”– تاکی مور

“هروقت صحبت از بازاریابی محتواست، دَن یک منبع همیشگی الهام بخشی است”.
دَن ویرجیلیتو
“موفقیت دن با بازایابی محتوا بی نظیر است! کتاب ماشین محتوا نشان می دهد که این کار امکان پذیر بوده و و چگونگی انجام آن را به شما یاد می دهد.”
آدام فرانکلین
“دن تالیف یک کتاب حماسی دیگر را به سرانجام رساند. کتابی که تمامی کارآفرینان از مبتدی تا حرفه ای باید آن را مطالعه کنند”
دِیو چِسون

آنچه این کتاب به شما می آموزد

چه کسانی به خواندن این کتاب نیاز دارند

درباره نویسنده این کتاب بدانید

ماشین محتوا را هم‌اکنون بخرید!